Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü tarafından gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi 6. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü bugün Güney Kampüs’te gerçekleşti.

Bu yıl altıncısı yapılan Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için bir araya gelen üniversiteliler Güney Kampüs Etiler Kapı ’da buluşarak Güney Meydan’a kadar yürüdüler.

Güney Meydan’da biten yürüyüşün ardından Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları külübü bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasının tam metni şu şekilde :

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü olarak gerçekleştirdiğimiz bu yürüyüş gerek yurt genelinde hareketin gerekse okul içerisinde bizlerin maalesef ki çeşitli yasaklara maruz kaldığı bu yıl daha fazla önem taşımaktadır. 25 yıl önce ülkemizde faaliyetlerine başlayan ve 20 yıl önce de Boğaziçi Üniversitesi’ne taşınan LGBTİ+ hareketi bugünlerde görünürlüğünü ve kazanımlarını koruma çabası vermektedir. Biz LGBTİ+lar çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalsak da bunun çaresinin dayanışmayı arttırarak mücadeleye devam etmek olduğunun bilincindeyiz. Ağustos 2017’de trans öğrencilere destek için oluşturmak istediğimiz Hande Kader bursunun rektörlük tarafından engellenmesi hala hafızalarımızdaki yerini korumaktadır. Öte yandan aslında iyiye giden şeyler de var. Bazı kazanımlarımız var. Örneğin bu yıl Anayasa Mahkemesi resmi cinsiyet kayıtlarının değiştirilebilmesi için trans bireylere uygulanmakta olan zorunlu kısırlaştırma şartının yürürlükten kaldırdı. Bunun gibi maruz kaldığımız tüm çağdışı uygulamalar ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Anayasa’ya cinsiyet kimliği ibaresinin eklenmesi ve LGBTİ+ bireylere yönelik ayrımcılığa son verecek kanunların hazırlanması taleplerimizi unutmuş değiliz. Bunları buradan bir kez daha yineliyoruz.

Bu yıl giderek artan üye sayımızla birlikte okul içinde LGBTİ+ bireylere yönelik fobi ve tacizle mücadeleye devam ettik. Önyargıları kırmaya, bize dikte edilen cinsiyet rollerini reddetmeye ve ne yalnız ne de yanlış olduğumuzu göstermeye devam ettik. Yaşamlarımızı, başkalarının bizlere atadığı rollerle değil kendi hür irademizle belirlemekteki ısrarımızı yineledik. Heteroseksistlere, homofobiklere, transfobiklere ve genel ahlakçılara, kendi düşüncesini başkasına dayatanlara bir kez daha söylüyoruz: Alışın, biz gitmiyoruz. LGBTİ+lar her yerde olmaya devam edecekler.