LGBTİ+ Kolektifi Nedir?

LGBTİ+ Kolektifi üniversitelerde LGBTİ+fobilere, bu fobilerin, nefretin şiddetin kaynağına, tek adam iktidarının savaş ve yıkım politikalarına karşı dayanışma içinde mücadele eden bağımsız bir öğrenci örgütüdür. Hayatın her alanında nefrete maruz bırakılan LGBTİ+lar, bilimin ve özgürlüğün adresi olan üniversitelerde de bu nefretle karşı karşıyadır. Bu nefrete karşı bilimi ve özgürlüğü savunan kimliği ile mücadele eder. Tamamen üniversitelilerden oluşan LGBTİ+ Kolektifi, AKP’nin dinci-gerici politikalarıyla üniversiteyi kendi tekeline almasına karşı; isyanıyla, bir arada duruşuyla üniversitelileri ve üniversitesini savunur.

LGBTİ+ Kolektifi, nefrete karşı, ilk kez 2014 yılında ‘’Kampüste, kantinde, amfide LGBTİ+lar her yerde; Kabul et ya da etme’’ diyerek, Kocaeli Üniversitesi’nde yaptığı isyan koşusu eylemiyle kampüslerde gökkuşağı bayrağını dalgalandırdı. İstanbul Valiliği’nin ‘’Ramazan Hassasiyeti’’ sebebiyle yasakladığı 2015 Onur Yürüyüşü’ne “Recep’le Şaban’ın Aşkına Ramazan Engel Olamaz’’ pankartıyla katılarak üniversitelerde başlattıkları mücadeleyi, sokaklarda da sürdüreceklerini duyurdu.

LGBTİ+ların uğradığı ayrımcılığa, LGBTİ+fobiye, şiddete, tacize, tecavüze karşı sessiz kalmayan her üniversiteli LGBTİ+ Kolektifi’ne katılabilir. LGBTİ+ların yaşadığı tüm ayrımcılığa karşı, bu yaşanan sorunların politik bir mücadele alanı doğurduğunu benimsemek ve bu mücadele hattının örülmesinde bir arada olmayı önemsemek, LGBTİ+lar ve LGBTİ+fobi karşıtlarının dayanışması ile mümkündür. Tüm üniversiteliler, yapılan faaliyetlerin düzenlenmesi, duyurulması ve yaygınlaştırılmasına katılabileceği gibi bu faaliyetler içinde sadece katılımcı olarak da bulunabilirler.